Jak ułożyć swój plan treningowy?

Jak ułożyć swój plan treningowy

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki jest nasz cel treningowy. Aktywność fizyczna różnorodnie wpływa na jakość życia. Dla każdego inne korzyści z treningu będą bardziej atrakcyjne – może to być na przykład poprawa sylwetki, samopoczucia i radość przebywania z innymi. Dlatego układając plan treningowy należy najbardziej skupić się na efekcie, który chcemy uzyskać. Oto moja propozycja etapów układania planu treningowego:

Postaw sobie bliskie i dalsze cele

Zrób ogólny zarys miesiąca treningów. Zastanów się jak widzisz swoją aktywność biorąc pod uwagę porę roku, ilość pracy i ważne wydarzenia. W ten sposób możesz przewidzieć kiedy będziesz mieć więcej czasu na trening i jakiego typu aktywność będzie odpowiednia.

Jak ułożyć swój plan treningowy
Jak ułożyć swój plan treningowy

Wybierz odpowiedni trening

Bez względu na to z jakich przyczyn ćwiczysz możesz przebierać w możliwościach formy treningu. Jedną z opcji jest zapisanie się na siłownie i poproszenie trenera o plan ćwiczeń. Możesz również ćwiczyć w domu, posłużyć się filmikami z interentu lub postawić na zajęcia w grupie. Zapisanie się do np. drużyny koszykarskiej bądź na zajęcia pilates czy jogi dodaje większej motywacji do starannego uczestnictwa w zajęciach.

Jak ułożyć swój plan treningowy

Pamiętaj, by aktywność była przyjemnością

Jeśli już podczas obmyślania treningów masz do nich negatywne nastawienie, Twój plan skazany jest na porażkę. Aktywność fizyczna powinna kojarzyć nam się z czasem, w którym możemy zrobić dla siebie coś przyjemnego. Każdemu z reguły się nie chce – dopiero gdy zaczniemy ćwiczyć czujemy pozytywne emocje. Dlatego zastanów się jaki trening daje Ci najwięcej przyjemności!

Jak ułożyć swój plan treningowy

Podobne artkuły: Pięć sportów, które pokochasz 

Zaplanuj odpowiednią porę dnia

Dla wielu osób ćwiczenia poranne są świetnym sposobem by zacząć dzień. Już z rana ładujemy się pozytywną energią i do końca dnia mamy czas na inne rzeczy. Z doświadczenia wiem, że na początku trudno jest zmusić się do porannych treningów, jednak po kilku razach przychodzi to dużo łatwiej i czujemy na własnej skórze jak o wiele lepiej czujemy się w ciągu dnia. Jednak nie dla wszystkich poranny trening będzie dobrą opcją ze względu na np. rozpoczynanie bardzo wcześnie pracy. Jeśli mamy bardzo dużo obowiązków z samego rana lepiej przenieść trening na godziny popołudniowe czy wieczorne. Pamiętaj tylko by zawsze zjeść posiłek po treningu!

Jak ułożyć swój plan treningowy

Podobne artkuły: Jak zadbać o formę podczas wakacji? 

Pamiętaj o różnorodności

Często rezygnujemy lub tracimy motywacje z powodu znudzenia się wykonywanymi schematami. Warto pomyśleć nad różnymi formami aktywności. Zamiast 4 raz w ciągu tygodnia iść na siłownie dla odmiany wyjdź pobiegać, zapisz się na tenis, jazdę konną, taniec itd. Zainteresuj się wydarzeniami sportowymi organizowanymi w Twoim mieście. Być może przy okazji znajdziesz nowe hobby!

Dobrze dobrany plan aktywności sprawi, że będziesz miał więcej przyjemności i satysfakcji z realizacji swoich postanowień. Obiecuję, że w ten sposób będziesz z utęsknieniem czekał na swój trening!

Jak ułożyć swój plan treningowy
Jak ułożyć swój plan treningowy

zdjęcia* RiE 

1 Komentarz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *