Kompozycja z sukulentów w pucharze

znakomity pomysł na oryginalną dekorację wnętrza

Sukulenty to niesamowite rośliny, które przekonują do siebie różnorodnością gatunków oraz łatwością w uprawie. Same w sobie są piękne, ale dobrze połączone tworzą wspaniałe kompozycje. Takie domowe mini ogródki z sukulentów to znakomity pomysł na oryginalną dekorację wnętrza. Właśnie dlatego podpowiemy Wam, jak przygotować taką kompozycję z sukulentów i jak o nią odpowiednio zadbać.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że takiej kompozycji nie da się zepsuć. Każda na pewno będzie wyjątkowa. Do kompozycji najlepiej dobrać sukulenty o różnych kształtach, wielkości i odcieniach, tak aby wzrok chciał zatrzymać się i przyjrzeć każdej roślinie z osobna. Charakter i styl kompozycji z sukulentów głównie wyznacza naczynie, w które posadzimy rośliny. Może być to zwykła ceramiczna donica, metalowy puchar, misa, szklany wazon lub nawet drewniane koryto. Wybierając odpowiednie naczynie, kompozycja z sukulentów znajdzie miejsce w każdym domu.

kompozycja z sukulentów

Kompozycja z sukulentów – jak zrobić?

Do danej kompozycji z sukulentów zostały wykorzystane następne odmiany:

  • Sansewieria “Fernwood” (lat. Sansevieria ‘Fernwood”)
  • Mieszanka odmian Eszewerii (lat. Echeveria)
  • Starzec Rowleya (lat. Senecio Rowleyanus)
  • Grubosz “Hottentot” (lat. Crassula Marnieriana “Hottentot”)

Zacznij układać kompozycję od największej rośliny. Będzie ona elementem centralnym i nada tonu całej kompozycji. Do wazonu pucharu wybrałam jako element centralny Sansewieria “Fernwood”, która zapewniła, że kompozycja zyskała wysokości. Bez niej kompozycja byłaby raczej płaska. Płaska kompozycja świetnie prezentuje się w niskich szerokich misach, natomiast kompozycje w wysokich donicach zyskają na większej strukturalności.

Układamy sukulenty o różnych kształtach i kolorach po obwodzie donicy. Do wysokich donic pucharów warto dodać sukulenty, które będą spływać kaskadą z góry donicy na dół. Do takiego wypełnienia idealnie nadaje się grubosz “Hottentot” oraz starzec “Rowleya”.

Po ułożeniu rośliny obsypujemy podłożem. Delikatnie podlewamy.

kompozycja z sukulentów

Kompozycja z sukulentów – jak dbać?

Odpowiednie miejsce

Wszystkie sukulenty potrzebują dużo światła. Ta grupa roślin dostosowała się do klimatu, w którym panuje dużo słońca i mało wody. Dlatego dla kompozycji z sukulentów wybieramy miejsce dobrze oświetlone, jednak nie z światłem bezpośrednim lecz rozproszonym.

W przypadku sukulentów unikamy pomieszczeń, gdzie panuje zbyt duża wilgotność, takich jak łazienka. Spowodować to może rozwój pleśni, a w skrajnych przypadkach, także gnicie.

Odwracaj kompozycje z sukulentów

Jeśli twoja kompozycja stoi tak, że jedna jej część jest odwrócona od źródła światła, pamiętaj o tym żeby odwracać ją co jakiś czas, aby każda roślina miała odpowiednią ilość słońca.

Podlewanie

W okresie wiosenno-letnim podlewamy kompozycję raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie w zależności od wielkości doniczki oraz warunków. Staramy się podlewać tak aby rośliny zdążyły odprowadzić nadmiar wody. Przed każdym podlewaniem, sprawdzamy, czy podłoże odpowiednio przeschło.

W okresie jesienno-zimowym, kompozycję wystarczy podlewać raz na 2-4 miesięcy. Robimy to bardzo oszczędnie. Gdy liście sukulentów zaczną się obkurczać, to znak, że nadszedł czas na kolejne podlewanie.

Podlewanie przede wszystkim służy dla stworzenia sukulentom głębokiego i mocnego systemu korzeniowego. Pamiętajmy o tym bo jeśli ograniczymy ilość wody to sukulenty nie wytworzą odpowiedniego systemu korzeniowego, a to ograniczy wzrost rośliny. Jeśli chcemy aby nasza kompozycja jak najdłużej pozostawała w takiej formie jak ją ułożyliśmy, możemy ograniczyć wzrost roślin podlewając oszczędniej.

“Odkurzanie” kompozycji z sukulentów

By oczyścić rośliny z kurzu, można co kilka tygodni spryskiwać je miękką wodą. Jednak robimy to z umiarem i jedynie w razie wystąpienia takiej konieczności.

kompozycja z sukulentów

Nawożenie

Zapewniając od samego początku kompozycji z sukulentów odpowiednie podłoże nie musimy martwić się dodatkowo o nawożenie. Ale jeśli chcemy aby nasze rośliny dostały dodatkowego bodźca do wzrostu to możemy podlać je raz dwa razy do roku nawozem dedykowanym do sukulentów. Nie ma potrzeby robić tego częściej.

Przesadzanie

Z czasem rośliny w kompozycji rozrosną się i nie będą już się mieścić w wybranej dla nich donicy. Można wtedy przesadzić rośliny w inne donice stwarzając nowe kompozycje, lub po prostu odsadzić nowe przyrosty, zostawiając starsze rośliny na swoim miejscu podtrzymując kształt kompozycji.

RiE World | Lifestyle & Entertaining Tips

A Women’s Lifestyle Magazine. Your Expert in Effortless Entertaining, Inspiring Living and all things Beautiful & Delicious!
ZOBACZ TAKŻE
Lupaia
#Travel: Toskania w 6 dni
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Nie przegap naszych nowych przepisów i najciekawszych artykułów.