W oczekiwaniu na goździki i rajstopy – Dzień Kobiet

W oczekiwaniu na goździki i rajstopy – Dzień Kobiet

Dziś kobiety są w centrum zainteresowania – wszyscy mówią o Międzynarodowym Dniu Kobiet. Ale co właściwie celebrujemy? Czy to święto, czy protest? I jeszcze jedno, czy istnieje Międzynarodowy Dzień Mężczyzny? Po kolei.

Od ponad 100 lat ludzie na całym świecie celebrują ten dzień. A wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1908 roku 15 tysięcy kobiet przemaszerowało ulicami Nowego Jorku, domagając się praw politycznych, lepszej płacy i krótszych godzin pracy. Międzynarodowy Dzień Kobiet narodził się z ruchu robotniczego, a jego motorem napędowym była Socjalistyczna Partia Ameryki, która wprowadziła go rok po protestach.

Pomysł, aby uczynić święto międzynarodowym wyszedł od Clary Zetkin. To ona, podczas konferencji kobiet pracujących w Kopenhadze w 1910, zasugerowała, by w każdym kraju 8 marca był dniem szczególnym. Jednogłośnie przyjęto jej pomysł.

Pomysłodawczyni nie doczekała jednak roku 1975 roku, kiedy to ONZ oficjalnie uznało Międzynarodowy Dzień Kobiet.

W oczekiwaniu na goździki i rajstopy – Dzień Kobiet

W Polsce Dzień Kobiet obchodzono po raz pierwszy w 1948 roku. Najbardziej hucznie świętowano w latach 70. i 80. W PRL-u panowie z bukietami goździków, tulipanów i gerberów pojawiali się w zakładach pracy i obdarowywali koleżanki. Co ciekawe, kobiety często musiały… pokwitować odbiór prezentu. Wśród najbardziej popularnych podarunków były oczywiście, oprócz goździków, rajstopy i wuzetka – zestaw obowiązkowy każdej damy. W fabrykach organizowano także okolicznościowe akademie z bogatym programem artystycznym.

Obecnie Dzień Kobiet jest świętem narodowym w wielu krajach, w tym w Rosji, gdzie sprzedaż kwiatów wzrasta dwukrotnie w okolicach 8 marca, gdy mężczyźni i kobiety dają kwiaty swoim bliskim i współpracownikom.

Czy mężczyźni mają swoje święto? Owszem, 19 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, jednak pojawił się w naszych kalendarzach dopiero w latach 90. i nie jest uznawany przez ONZ. Ludzie świętują Dzień Mężczyzn w ponad 60 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii. Główną przyczyną celebracji jest „zwrócenie uwagi na zdrowie mężczyzn i chłopców, poprawa relacji między płciami, promowanie równości płci i podkreślenie pozytywnych wzorców męskich”.

W oczekiwaniu na goździki i rajstopy – Dzień Kobiet

Drogie Kobiety, dziś, jutro i pojutrze – celebrujcie swoją kobiecość i wspierajcie siebie nawzajem. Napędzajcie się do działania i osiągajcie najwyższe szczyty.

Życzy zespół RiE World

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *