Inspirujący blog: One Little Smile

Zaczęło się od tapet na pulpit i telefon, które z chęcią podkradałam Paulinie, autorce bloga One Little Smile. Dopiero potem zaczęłam odkrywać świat bohaterki bloga : jej ulubione przepisy, linki do artykułów, które zrobiły na niej wrażenie, jej zakupowe hity czy artykuły psyche. Ale muszę  przyznać, że  to grafiki u Pauliny podobają mi się najbardziej i to jak każdy post ilustruje profesjonalnymi wizualizacjami. Czy to przepis na pyszne ciasteczka czy psychologiczne rozważania, wszystko okraszone jest wyobraźnią wizualną Pauliny. Dziś w cyklu Inspirujący blog Paulina z One Little Smile.

one little smile 07

Jestem bardzo ciekawa jak powstawał pomysł na bloga i jego nazwę? Czy jego tematyka i grupa odbiorców była z góry ustalona, czy wszystko rozwijało się wraz z blogiem?

Pomysł na mój blog był dość prozaiczny i nie miał zbyt wiele wspólnego z zaplanowanym działaniem. Stworzyłam go głównie po to, by mieć kontakt ze znajomymi i stworzyć dla siebie małą odskocznię od nie zawsze kolorowej codzienności. Stąd też wzięła się nazwa – One Little Smile, która miała się kojarzyć z pozytywnymi, wywołującymi uśmiech publikacjami. Dopiero po jakimś czasie okazało się, że to, co publikuję, chętnie czytają również inne osoby. Wtedy zaczęłam podchodzić do tego, co tworzę bardziej profesjonalnie. Nigdy nie narzucałam sobie jednej, wąskiej tematyki, o której chciałabym pisać. Stopniowo odkrywałam, jakie treści będą satysfakcjonować zarówno czytelnika, jak i mnie jako autorkę. Każdy kolejny wpis przybliżał mnie do uświadomienia sobie trzech kluczowych słów, którymi mogłabym opisać mój blog: „kreatywność”, „inspiracja” i „użyteczność”.

one little smile 01

Jakie są Twoje ulubione tematy na blogu a jakie lubią Twoi czytelnicy?

W tej kwestii jesteśmy z czytelnikami dość zgodni: królują projekty do wydruku (wzory CV, dekoracje na różne okazje) oraz te do pobrania (tapety na telefony i komputery). Dla mnie wielką frajdą jest projektowanie i otrzymywanie informacji zwrotnych, czytelnicy z kolei zyskują przydatną rzecz i wszyscy jesteśmy zadowoleni. Świetne odbierane są również wpisy dotyczące motywacji, produktywności, które ja uwielbiam za cenną wymianę doświadczeń, odbywającą się w komentarzach.

Czy według Ciebie blog może być jedynie pasją, czy może też pomysłem na siebie i dochodowym biznesem?

Blog może być pomysłem na siebie i dochodowym biznesem, ale realizacja takiego założenia zawsze musi iść w parze z pasją. Gdy brakuje tego podstawowego składnika, trudno o jakąkolwiek chęć do tworzenia.

one little smile 04

Czy masz jakieś wskazówki dla początkujących blogerek? Co jest najważniejsze w prowadzeniu Twojego bloga? Jakie są Twoje priorytety?

Gdybym miała skrócić wszystkie wskazówki do trzech słów, powiedziałabym: „cierpliwość”, „wytrwałość” i „dystans”. Cierpliwość ponieważ nic nie przychodzi od razu. Budowanie społeczności to długi i nie zawsze łatwy proces, a my zbyt łatwo przyzwyczajamy się do szybkich efektów. Wytrwałość, bo nie ma tu dróg na skróty, gotowych rozwiązań, a dodatkowo po drodze można trafić na wiele zniechęcających przeszkód. Dystans z kolei przyda się, gdy trafimy na setki złotych (i często sprzecznych) rad, które potrafią nieźle namieszać w naszej wizji rozwoju. Jakiś czas temu stworzyłam wpis o rzeczach, które chciałabym wiedzieć na początku blogowania. Dla wielu osób okazał się przydatny, więc odsyłam do niego po więcej wskazówek.

Moim blogowym priorytetem jest przede wszystkim przydatność i estetyka treści. Chcę, by czytelnik widział, że czyta coś, w co włożyłam sporo pracy i by wyniósł z tego jakąkolwiek korzyść – niezależnie od tego, czy będzie to jego mały uśmiech, przydatne narzędzie, czy plik do wydruku.

one little smile 11

Jakie są Twoje plany na przyszłość związane z blogiem?

Kilka lat blogowania nauczyło mnie mówienia o planach dopiero, gdy są już w trakcie realizacji. Nie zliczę, jak wiele razy zapowiadałam coś, co potem ciężko było sfinalizować. Planów zawsze jest wiele, o wiele gorzej bywa z czasem na ich urzeczywistnianie. Ale na pewno mogę zapowiedzieć nową, nietypową formę podstrony, która pojawi się na blogu już niedługo i wiele kolejnych projektów do wydruku.

one little smile 03

zdjęcia* One Little Smile

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *