Caladium jako roślina doniczkowa

Jak sadzić, pielęgnować oraz zimować bulwy Caladium

Niezwykle delikatne i wielobarwne caladium zalicza się do najbardziej efektownych roślin. Polska nazwa tej rośliny to Obraźnica, która w pełni oddaje jej charakter. Liście caladium niczym malarska paleta – pergaminowe, niemal przezroczyste liście zachwycają kontrastującymi kolorami i ciekawą fakturą tworząc spektakularne rysunki. Ta roślina rodem z dżungli amazońskiej już od jakiegoś czasu pobudza wyobraźnię ogrodników na całym świecie. Od niedawna również zyskuje coraz większą popularność jako roślina doniczkowa w polskich domach. Liście w formie serca dorastają do 50 cm wysokości i różnorodność gatunków sprawia, że każdy odnajdzie odpowiednie caladium do swego wnętrza. 

Są tylko dwa minusy uprawy tej rośliny w domowych warunkach. Warto pamiętać, że caladium to roślina toksyczna, także trzymajmy ją z dala od dzieci i zwierząt. Drugi minus – Obraźnica na zimę przechodzi w czas spoczynku. Niżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje aby z powodzeniem zacząć uprawiać caladium u siebie w domu.

Okres wegetacyjny Caladium

Od lutego do marca sadzimy bulwy caladium do doniczek. Roślina powinna dać pierwsze liście w ciągu miesiąca od posadzenia. Następnie przez okres letni będzie cały czas wypuszczać nowe, piękne i coraz większe liście. Z przyjściem jesieni, mniej więcej od października, caladium przyhamuje swój wzrost, liście stopniowo zaczną żółknąć a następnie brązowieć. Ograniczamy wtedy podlewanie i czekamy aż liście obumrą. W taki sposób rozpoczyna się okres spoczynku caladium, który będzie trwać do lutego-marca. 

caladium

Jak sadzić bulwy Caladium?

  • Niezależnie od tego czy macie dopiero co kupione czy przezimowane bulwy caladium warto sprawdzić ich stan przed sadzeniem. Powinny być twarde, a nie miękkie czy pomarszczone. Jeśli bulwa okazała się całkowicie miękką, czy sucha to jest od razu do wyrzucenia. Natomiast jeśli tylko fragment bulwy jest uszkodzony, dokładnie wycinamy miękką część, oraz zabezpieczamy cięta część preparatem grzybobójczym. 
  • Następnie trzeba ustalić, z której strony bulwa caladium zacznie kiełkować, bo to właśnie nią musimy posadzić do góry. Często jest tak, że u kupionej bulwy jest ciężko zidentyfikować stożek wzrostu. W takim wypadku warto przed posadzeniem bulwę najpierw położyć na ciepły, jasny parapet. Po jakimś czasie zobaczycie formujące się na bulwie kiełki.
caladium
  • Do sadzenie bulw caladium potrzebujemy dość małych doniczek. Caladium lubią mieć ciasno, czym mniejsza doniczka tym większe liście. Wybieramy taką nie więcej niż 4 cm większą w obwodzie od bulwy. Kiedy roślina rozrośnie się, możemy przenieść ją do większej doniczki. Doniczka powinna mieć otwory na dnie. Do doniczki wsypujemy podłoże do ¾ jej wysokości. Wkładamy bulwę stożkiem wzrostu do góry i zasypujemy podłożem. Bulwa ma być tylko lekko przysypana podłożem. 
  • Posadzoną bulwę podlewamy, a górę doniczki przykrywamy folią spożywczą. Folia pomoże trzymać ciągle wilgotne środowisko, co przyspieszy kiełkowanie bulw caladium.
caladium
  • Doniczkę z caladium odstawiamy w ciepłe miejsce. Można postawić na parapet nad grzejnikiem lub na matę grzewczą. Jednak jeśli w Waszym domu jest ciepło, nie jest to konieczne.
  • Drugi raz podlewamy donice z bulwą jak zobaczymy, że kiełki zaczynają wystawać z ziemi. Wtedy również ściągamy folie i jeśli doniczka poprzednio stała w ciemnym miejscu przenosimy ją na jasne stanowisko. Zaczynamy również dbać, aby podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. 
  • Jeśli roślina nie wykiełkowała po miesiącu, odkopujemy ją i sprawdzamy jej stan. Może okazać się, że przez przypadek posadziliśmy bulwę „do góry nogami”. W takim wypadku po prostu ją odwracamy i zasypujemy ponownie ziemią. Jeżeli bulwa zaczęła gnić, wycinamy całą zgniłą część i stosujemy środek grzybobójczy, po czym wsadzamy do świeżej ziemi.
caladium

Warunki uprawy caladium

Stanowisko

Caladium wymaga jasnego stanowiska, ale z rozproszonym światłem. Jednak trzeba unikać  bezpośrednich ostrych promieni, bo może to spowodować przypalenie jego cienkich liści. Na pewno lepiej będzie czuć się w półcieniu niż ostrym słońcu. Odmiany o jasnym prawie białym wybarwieniu będą potrzebować bardziej jasnego stanowiska niż soczysto zielone odmiany. W okresie wzrostu uprawiamy caladium w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 20°C.

Wilgotność

Caladium potrzebuje dość wysokiej wilgotności powietrza. Jednak nie należy zraszać liści, gdyż pojawią się na nich plamy. Jeżeli chcemy, aby nasze caladium pięknie się rozwijało, najłatwiejszym i najlepszym rozwiązaniem jest użycie nawilżacza powietrza.    

Podłoże

Caladium preferuje lekkie, przepuszczalne podłoże, które będzie zarazem utrzymywać wilgoć. Oprócz ziemi uniwersalnej w mieszance powinno znaleźć się włókno kokosowe, perlit i garść chipsów kokosowych, co z jednej strony zapewni odpowiedni drenaż, a z drugiej pozwoli utrzymać wilgotność podłoża.

źródło jiedandhisplants

Podlewanie

Caladium są wrażliwe na przelanie. Ziemię w doniczce powinniśmy przez cały sezon utrzymywać w stanie wilgotnym lecz nie mokrym bo bulwy natychmiast zaczną gnić. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża (1-2 cm) przeschnie. Nie doprowadzamy jednak podłoża do całkowitego wyschnięcia, ponieważ może to spowodować  przedwczesne rozpoczęcie okresu spoczynku. Bulwy podlewamy wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej przegotowaną lub filtrowaną. 

Nawożenie

Caladium warto przez cały okres wegetacji nawozić. Roślina ta nie wymaga zbyt intensywnego nawożenia, ale zyska na regularności. Im bardziej przerośnięta korzeniami bryła ziemi tym zasilanie powinno być częstsze choć niewielkimi dawkami. Najlepiej użyć naturalnych nawozów do roślin zielonych. We wrześniu możemy przestać nawozić roślinę. 

Jak przezimować Caladium?

Co zrobić z caladium, kiedy już rozpocznie się jego okres spoczynku? Jest na to kilka metod. Pierwszy sposób, trochę dla leniwych, to pozostawić roślinę w tej samej doniczce w której rosła latem. Obcinamy wszystkie obumarłe liście, a doniczkę z bulwa przestawiamy do ciemnego oraz najchłodniejszego miejsca w mieszkaniu. Idealnie byłoby utrzymywać temperaturę na poziomie 10-15 C.

Druga opcja, to wyniesienie donicy do piwnicy, pod warunkiem, że temperatura tam nie spada poniżej 5 C. 

Trzecią opcją jest, wyjęcie bulw z donicy jesienią. Oczyszczenie ich od ziemi i nadmiaru korzeni oraz przełożenie do papierowego woreczka czy pudełka na buty wypełnionego trocinami lub perlitem. Worek z bulwami przenosimy do chłodnego niezbyt wilgotnego pomieszczenia. W taki sposób możemy cały czas mieć bulwy pod obserwacją, sprawdzić czy nie gniją lub zaczynają usychać. A w lutym wyjmujemy bulwy i sadzimy z powrotem do donicy.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RiE World | Lifestyle & Entertaining Tips

A Women’s Lifestyle Magazine. Your Expert in Effortless Entertaining, Inspiring Living and all things Beautiful & Delicious!
ZOBACZ TAKŻE
Orientalne żeberka w sosie kokosowo-imbirowym
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Nie przegap naszych nowych przepisów i najciekawszych artykułów.