Współczesna miłość, czyli 36 pytań, które pomogą ci się zakochać

współczesna miłość 01

Wyobraźcie sobie świat gdzie niezależnie od wyglądu, wieku i zainteresowań można zakochać się w kimkolwiek i kiedykolwiek odpowiadając na 36 prostych pytań. Brzmi jak sci-fi? 😉 W rzeczywistości jest już udowodnione, że miłość nie jest konstantą tylko zmienną, która pojawia się i znika pod wpływem rożnych elementów.

To, dlatego ponad 20 lat temu w pewnym laboratorium pewnemu psychologowi udało się zakochać w sobie dwojga zupełnie obcych ludzi. Dr. Artur Aron w swoich badaniach próbując zrozumieć subtelną siłę międzyludzkich powiązań i jej wpływ na naszą akceptację ludzi i samych siebie, stworzył 36 pytań. Pozwalają one nam stopniowo otworzyć się samemu i poznać innych. Sekretem “laboratoryjnej miłości” były szczere odpowiedzi przez dwójkę ludzi zaangażowanych we wszystkie pytania i krótkie, ale skuteczne ćwiczenie. Nieznajomi mieli patrzeć sobie w oczy bez przerwy przez 4 minuty. Stworzenie bliskości, otwarcie się, dostrzeganie kogoś i pozwolenie na tak bliską obserwację siebie, łamie bariery i otwiera serca.

współczesna miłość 02

Metoda Dr. Aron stała się bardzo popularna rok temu, po artykule “To Fall in Love With Anyone, Do This” Mandy Len Catron w The New York Times. Autorka przeprowadziła eksperyment na sobie i dokładnie opisała swoje uczucia w wymienionym artykule.

“Te pytanie przypomniały mi niesławny eksperyment z żabą i wrzątkiem. Żaba w garnku zimnej wody, nie wyczuje, że woda powoli podgrzewa się do wrzątku, dopóki nie jest już za późno. Z nami wydarzyło się to samo. Dlatego że pytania stopniowo przechodziły, na co raz głębszy poziom personalnej wrażliwości, nie oduczyliśmy, że przekroczyliśmy granicę tak chronionej przez nas wszystkich prywatności. Przeszliśmy już do krainy naszej intymności, proces który w innych okolicznościach mógłby trwać tygodnie czy miesiące.”  Mandy Len Catron

współczesna miłość 05

Domyśliliście się co wyszło z tego eksperymentu? 🙂

Artkuły o badaniach dr. Arona i eksperyment Mandy, jeszcze raz umocniły we mnie przekonanie, że miłość nie przychodzi znienacka. Nie jest ona wirusem który atakuje nas z zewnątrz. Miłość tworzy się w środku nas, czasami szybko, czasami jest to długi proces, ale to my jesteśmy jej twórcami. To my decydujemy czy wpuszczamy ją do naszego serca czy nie.

Mamy jeszcze prawie dwa tygodnie do Dnia Zakochanych, to opierając się na badaniach dr. Arona do tego czasu można zakochać się i to nieraz. 😉 I nawet jak nie jesteście w grupie fanów Walentynek, ciężko jest zaprzeczyć, że bez miłości nie da się żyć.

współczesna miłość 03

To co ściągamy te magiczne pytania, łapiemy swego perfect stranger i pozwalamy sobie zakochać się po uszy.

A dla tych, którzy mają już swoją drugą połówkę, proponuję dopielęgnować swoje uczucia i rozbudzić odnowa bliskość. Jak będziesz wychodzić rano z domu, nie rzucaj w pospiechu słowa „kocham cię”. Zwolnij na chwilę, popatrz w oczy swojej połówce. Naprawdę pozwól sobie przyjrzeć się tej drugiej osobie. Jeżeli teraz nadal z całym sercem chcesz powiedzieć kocham cię, zrób to. Jak nie to sięgnij szybko po te pytania i pracuj nad swoją miłością.

Pamiętajmy, że bez zaufania i bliskości, miłości jest ciężko rozkwitnąć.

współczesna miłość 04

zdjęcia* Teodor Zozulia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *