Wakacje z książką: “Poradnik Minimalisty” i “Psychologia zmiany”

Wakacje to dobry czas do nadrobienia zaległości książkowych, zadbania o siebiei naładowania akumulatorów na dłuższy czas. Sama uwielbiam czytać. Wybieram takie pozycje, które mogą wnieść coś konstruktywnego w moje życie. Dlatego preferuję książki rozwojowe. Dobieram je jednak bardzo ostrożnie, by móc się nimi delektować i pracować tak, aby mogły przynieść realne rezultaty. Przygotowałam dla Was mały przegląd tego, co miałam przyjemność sprawdzić.

Od jakiegoś czasu jestem wielką fanką minimalizmu. W mieszkaniu i w głowie. Jak w powiedzeniu „mniej znaczy więcej”. Dla mnie minimalizm oznacza klasę. I samoświadomość. Życie w stylu „mini” pozbawione jest zbytku, ale jest „maxi” czasu i przestrzeni na rzeczy i wartości najważniejsze – rodzinę, siebie, spokój. Miałam przyjemność przeczytać ostatnio “Książeczkę minimalisty”. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka – Leo Babauty. Pomoże tym z nas, którzy chcą dojść najprostszą drogą do siebie samego i poukładać swoje sprawy. Minimalizm zaczyna się w głowie. Otoczenie wokół jest tylko tego odbiciem.

Poradnik składa się z 22 krótkich rozdziałów, w których autor wyjaśnia krok po kroku, czym jest minimalizm oraz jak wgląda życie w nurcie „mini” w praktyce. Ogólne przesłanie książki jest bardzo klarowne: masz wszystkie potrzebne zasoby, by zostać minimalistą. Być może są gdzieś ukryte w Tobie – albo pod stertą niepotrzebnych rzeczy. Jednak już je masz i jedyne czego potrzebujesz, to pomóc się im ujawnić. Jest napisany bardzo prostym i dobrze czytającym się językiem. Bardzo lekko autor przeprowadza czytelnika przez kolejne rozdziały, w których przerabiane są aspekty od ogółu do szczegółu – przez co można „wgryźć się” w temat powoli i dokładnie: od stworzenia minimalistycznego domu, poprzez uporządkowanie poszczególnych przestrzeni: biurka, komputera, odzieży, zdjęć. Poruszone zostały aspekty prowadzenia minimalistycznych (czyli przejrzystych) finansów, przejrzystej pielęgnacji urody i dbania o strefę wellness oraz – co dla mnie bardzo ważne – dbania o środowisko (wielkie brawa za to!). Całość jest uzupełniona cytatami zachęcającymi do zmiany i minimalizmu – bez zbędnej sztampy i filozoficznych wywodów. Poradnik szczęśliwego człowieka nie jest odkryciem Ameryki – ale z pewnością pozwoli na uporządkowanie tego, co gdzieś w nas i wokół nas ciągle zalega.

Chociaż sama walczę jeszcze z drobnymi objawami konsumpcjonizmu, jak chyba każda kobieta na świecie, cieszę się, że udało mi się z nim częściowo uporać – moje otoczenie nie jest zawalone bibelotami, w szafie co jakiś czas robię remanent i obdarowuję innych ubraniami. Ja to nazywam organizacją sprzyjającej przestrzeni. To pomaga mi się skupić na sobie i zastanowić się kilka razy, zanim się na coś zdecyduję pod kątem: czy jest to mi rzeczywiście potrzebne oraz czy coś jest dla mnie dobre i pomoże mi się rozwinąć – w kontekście sytuacji.

Drugą pozycją, którą chcę się z Wami podzielić, jest “Psychologia zmiany” Mateusza Grzesiaka. Marek Aureliusz ponoć mawiał, że nie możemy się stać tymi, którymi chcemy być, pozostając tacy, jak jesteśmy. Gdyby nic w życiu się nie zmieniało – trwalibyśmy zapewnew erze kamienia łupanego. Nie zmieniałabym się ja, moje poglądy, otoczenie. To byłoby bardzo ograniczające. Cieszę się, że nic nie trwa wiecznie. Jednak w czasach, gdzie wszystko opiera się o ciągłą zmianę, warto wiedzieć, jak „ekologicznie” przejść przez proces zmian – po to, by zmiana stała się sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.

W książce tej znajdują się najskuteczniejsze techniki pracy z innymi. Psychologia zmiany stanowi kompilację najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w coachingu, terapii, mentoringu i consultingu. Opanowanie wiedzy i umiejętności z jej zakresu pozwala pomagać sobie i innym ludziom diagnozować ich problemy, rozwiązywać je, wykorzeniać negatywne zachowania, motywować, podnosić potencjał służący realizacji zamierzeń, zmieniać przekonania (opis książki ze strony wydawcy). Choć dla mnie osobiście język jest zbyt „sztywny” – cenię sobie bezpośredni, a nie naukowy przekaz – to jednak ilość zawartych narzędzi sprawia, że całość mogę opatrzyć plusem. Mnóstwo ćwiczeń i przykładów sprawia, że można „wgryźć się” w temat zmiany od bardziej profesjonalnej strony – psychologicznej, terapeutycznej itp. Fajnie zobaczyć inny punkt odniesienia i zaczerpnąć coś dla siebie. Jeśli więc interesujecie się psychologią lub coachingiem – albo pracujecie z ludźmi wspierając zmiany w nich zachodzące – ta pozycja jest dla Was.

Mam dla Was małą niespodziankę. Razem z wydawnictwem Sensus przygotowałam dla Was konkurs na grupie Rok Twoich Pozytywnych Zmian, w którym do wygrania będą książki Leo Babauty i Mateusza Grzesiaka. Aby je wygrać, należy do 04.07.2017r. do godz. 20.00 napisać w komentarzu pod postem konkursowym: Jakie pozytywne nawyki stosujesz w życiu? Powodzenia! Jestem bardzo ciekawa, jakie typy Wy wybieracie na wakacje dla siebie? Dajcie znać!

zdjęcia* 12345

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *