Slow life – świadome celebrowanie życia

Slow life - świadome celebrowanie życia

Trzecia zasada dynamiki Newtona brzmi: „Każdej akcji towarzyszy reakcja równa co do wartości i kierunku, lecz przeciwnie zwrócona.” I zgodnie z tą zasadą, wszechświat nieustanie dąży do utrzymania równowagi. Tyczy się to dzikiej przyrody jak i cywilizowanego świata, którego centralnym punktem jest człowiek. I tak, ingerując zbyt mocno w prawa przyrody, przyczyniamy się do pogorszenia stanu naszej planety, podobnie narzucając człowiekowi zachowania sprzeczne z jego naturą, doprowadzamy do zachwiania, tak bardzo potrzebnej nam wszystkim, wewnętrznej równowagi.

Wraz z rozwojem technologicznym, życie nabrało tempa. Założenie wydawałoby się być zgoła inne, bo przecież wszelkie udogodnienia sprawiające, ze czas pracy może ulec skróceniu, powinien skutkować tym, że mamy więcej czasu dla siebie. A jednak stało się coś zupełnie innego. Świat ciągle pędzi, a my razem z nim. Wraz z wkroczeniem w dwudzieste pierwsze stulecie, pęd jest tak duży, że zdarza się gdzieś po drodze „wykoleić”. Ciężko czasem znaleźć drogę powrotną, ścieżkę prowadzącą nas w dobrym kierunku.

Slow life - świadome celebrowanie życia

Nie dziwi więc fakt, że znaleźli się ludzie, którzy stanęli w kontrze do tego szalonego biegu. Powstały i wciąż powstają inicjatywy i nurty myślowe spod znaku „slow life”. Coraz więcej osób zwraca się ku naturze, próbując zsynchronizować z nią swoje życie. Nikogo nie dziwią już liczne przeprowadzki z miasta na wieś, wstawanie o wschodzie słońca i chodzenie na spoczynek o jego zachodzie, czy powrót do wykorzystywania naturalnych surowców w budownictwie i architekturze.

Podobne artkuły: Żyć w nurcie Hygge 

Doszliśmy już chyba do momentu, gdy coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest umiejętność zatrzymania się, wsłuchania w siebie, po to by w pełni poczuć esencję życia. Główny bohater filmu „Braveheart” w pewnym momencie filmu mówi: „każdy człowiek umiera, nie każdy człowiek żyje”. W tym kontekście, celebrowanie chwili nadawanie im szczególnego znaczenia, nie jest fanaberią, a świadczy o świadomym przeżywaniu życia. A przemyślane decydowanie o tym, co chcemy z danym nam czasem zrobić, co jest dla nas naprawdę ważne, co chcemy w życiu osiągnąć, może świadczyć o pewnej mądrości.

Slow life - świadome celebrowanie życia

Skoro więc dbamy o nasze ciała, odpowiednio wybierając to, co znajdzie się na naszym talerzu, szanujmy też swój czas. Spędzajmy go z ludźmi, których kochamy, z którymi jest nam dobrze, którzy nas uskrzydlają. I w drugą stronę, kochając ludzi, pamiętajmy o tym, by być przy nich wtedy gdy nas potrzebują. Warto zadzwonić do przyjaciela, nawet gdy po całym dniu pracy powieki ciążą i marzymy już tylko o kąpieli i miękkiej poduszce, wsiąść na rower i pojechać do koleżanki przeżywającej trudne chwile, czy wyciągnąć rękę do przyjaciela, z którym właśnie niepotrzebnie się pokłóciliśmy. Wszystko po to, by potem nie żałować , gdy przewrotny los nie da nam ku temu kolejnej okazji…

Podobne artkuły: 50 odcieni macierzyństwa 

Czas dany nam na ziemi ma ogromną wartość, lecz jest ograniczony. Cieszmy się nim, śmiało stawiajmy czoła przeciwnościom, twórzmy piękne chwile i kolekcjonujmy wspomnienia. To według jakiego scenariusza zrealizuje się nasze życie, w dużej mierze zależy od nas, więc pomóżmy temu, by było jak najpiękniej i jak najpełniej. Pisarz Georges Poulet powiedział: „Nie czas jest nam dany, ale chwila. To my musimy uczynić z niej czas”. Zatem im dokładniej zapiszemy karty naszego życia, tym większą wartość będzie ono miało, im więcej z siebie zostawimy na ziemi i we wspomnieniach innych, tym dłuższa chwila stanie się naszym udziałem. Oby każdy z nas zamienił, zgodnie z tymi słowami, swoją chwilę w „czas” i mógł śmiało powiedzieć : „To był MÓJ CZAS”.

Slow life - świadome celebrowanie życia

zdjęcia* 123, 4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *