Kwitnące gałęzie w lutym, czyli domowe pędzenie kwitnących drzew i krzaków

Ostatnie dni lutego mają tendencje do wydłużania się. Zauważyliście? Nie mam na myśli, tego że dzień staje się dłuższy i dłużej możemy cieszyć się światłem dziennym. Mówię o natychmiastowej “wewnętrznej” potrzebie wiosny. A tu znów za oknem pada śnieg. Coraz częściej zaczynamy zastanawiać się czy marzec będzie dla nas łagodny i powita nas wczesną wiosną.

Nawet jak bardzo lubimy zimową aurę i śnieg, nie ma chyba osoby, która nie czeka z niecierpliwością na przyjście wiosny a z nią nowej energii, śpiewu ptaków o poranku, no i tych pięknych kwitnących drzew. Piszę szczerze i każdy kto mnie zna wie jak kocham zimę. Mimo to tęsknie za widokiem i zapachem kwitnących drzew.

Kwitnące gałęzie w lutym, czyli domowe pędzenie kwitnących drzew i krzaków 06

Na szczęście poznałam sekret, który wykorzystuje już od lat. Dzięki niemu w zimę nie muszę ograniczać się do tulipanów i róż zakupionych w kwiaciarni. Mogę mieć swój kącik kwitnącego sadu w domu. Odrobinę wiosny w lutym. Bo akurat w tym miesiącu zaczynam domowe pędzenie gałęzi jabłoni, pigwy, czy forsycji.

Kwitnące gałęzie w środku lutego nie tylko wnoszą powiew wiosny w domu, ale i bardzo efektownie wyglądają w każdym pomieszczeniu. Niezależnie od tego czy mamy minimalistyczne wnętrze, czy królują w nim klimaty boho, wystarczy prawidłowo dobrać pojemnik, a dopełnią one każde wnętrze.

Zmuszenie gałęzi do wczesnego kwitnięcia czy jak się mówi w języku sadowników do pędzenia, nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy wiedzieć co i kiedy ścinać.

Jakie kwitnące drzewa i krzewy wybrać do domowego pędzenia?

Istnieje wiele wiosennych roślin które będą kwitnąć w pomieszczeniach i z łatwością można eksperymentować z tym, co rośnie w naszym ogrodzie. Najłatwiejszymi kandydatami są drzewa owocowe takie jak gruszki, jabłoń czy wiśnia. Warto wypróbować też akacje, pigwę, forsycję, magnolię, wierzbę, judaszowiec, rododendron, świdośliwkę.

Kwitnące gałęzie w lutym, czyli domowe pędzenie kwitnących drzew i krzaków 02

Kiedy ścinać gałęzie?

Kwitnące drzewa i krzewy aby ponownie zakwitnąć potrzebują okresu wypoczynku. Idealne wakacje dla kwitnących drzew to nie są tropikalne klimaty, tylko siarczyste mrozy. Większość takich drzew w połowie stycznia już jest w zaawansowanej fazie przemarznięcia i są gotowe do ponownego kwitnienia, tylko nasz klimat jeszcze im na to nie pozwala.

Istnieje jednak kilka takich jak rajska jabłoń, kolkwicja chińska, magnolia, judaszowiec i tawuła, które wymagają dłuższego odpoczynku i będzie lepiej, jeśli poczekamy do końca lutego lub początku marca z eksperymentami.

Kwitnące gałęzie w lutym, czyli domowe pędzenie kwitnących drzew i krzaków 04

Jak ścinać?

Najlepiej ścinać gałęzie w stosunkowo ciepły dzień. Jeśli nie jest to możliwe, a gałęzie są zamrożone, można zanurzyć je w ciepłej wodzie na kilka godzin.

Wybierając drzewo czy krzak poszukajmy gałęzi, które już maja nabrzmiałe, pulchne pąki. Na gałęziach będą pąki zarówno kwiatów jak i liści. Pąki kwiatowe są zwykle okrągłe i większe niż pąki liści.

Pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą ostry i czysty sekator, aby nie uszkodzić drzewa. W żadnym wypadku nie łamiemy gałęzi rękami. Obcinamy pod kątem, o centymetr wyżej od któregoś z pąków.

Kwitnące gałęzie w lutym, czyli domowe pędzenie kwitnących drzew i krzaków 07
Kwitnące gałęzie w lutym, czyli domowe pędzenie kwitnących drzew i krzaków 08

Pędzenie

Po obcięciu gałęzie potrzebują okresu wypoczynkowego. Zamocz je najpierw całkiem w ciepłej wodzie i daj im czas aby wchłonęły wodę. Potem włóż je do pojemnika z wodą i przenieś pojemnik z dala od promieni słonecznych, w chłodne miejsce, np. do piwnicy czy łazienki.

Przykryj gałęzie luźno plastikową torbą lub spryskuj je codziennie, aby zapobiec ich wysychaniu. Sprawdzaj od czasu do czasu wodę w pojemniku i zmieniaj ją, gdy staje się mętna lub zabarwiona.

W zależności od rodzaju gałęzi i czasu cięcia, powinniśmy zobaczyć pęczniejące i otwierające się pąki w ciągu 1 do 6 tygodni. Po tym czasie można przenieść gałęzie na słoneczne i ciepłe miejsce.

Pamiętaj o tym by wymieniać wodę w pojemniku, aby dłużej cieszyć się kwitnącymi gałązkami.

Kwitnące gałęzie w lutym, czyli domowe pędzenie kwitnących drzew i krzaków 05

zdjęcia* RiE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *