Kwitnące gałęzie w lutym, czyli domowe pędzenie kwitnących drzew i krzaków

Zapachniało wiosną...

Nie znam osoby, która w lutym nie zaczyna wyglądać wiosne. Najpiękniejszą porę roku, kiedy po zimie wszystko budzi się do życia. Surowy, pozimowy krajobraz łagodzą pojawiające się na nagich pędach pierwsze kwiaty. Uwielbiam ten krótki moment, kiedy najlepiej widać kontrast delikatnych płatków i bezlistnych gałęzi.

Każdego przedwiośnia niecierpliwie czekam na tę chwilę i chcąc ją przyspieszyć, pędzę gałęzie. Pędzenie to nakłanianie gałęzi do wczesnego kwitnięcia. Dzięki niemu w lutym mogę mieć swój kącik kwitnącego sadu w domu. Odrobinę wiosny w lutym.

kwitnące gałęzie

Kwitnące gałęzie w środku lutego nie tylko wnoszą powiew wiosny w domu, ale i bardzo efektownie wyglądają w każdym pomieszczeniu. Niezależnie od tego czy mamy minimalistyczne wnętrze, czy królują w nim klimaty boho, wystarczy prawidłowo dobrać pojemnik, a dopełnią one każde wnętrze.

Zmuszenie gałęzi do wczesnego kwitnięcia czy jak się mówi w języku sadowników do pędzenia, nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy wiedzieć co i kiedy ścinać.

Jakie kwitnące drzewa i krzewy wybrać do domowego pędzenia?

Istnieje wiele wiosennych roślin które będą kwitnąć w pomieszczeniach i z łatwością można eksperymentować z tym, co rośnie w naszym ogrodzie. Najłatwiejszymi kandydatami są drzewa owocowe takie jak gruszki, jabłoń czy wiśnia. Warto wypróbować też akacje, pigwę, forsycję, magnolię, wierzbę, judaszowiec, rododendron, świdośliwkę.

Kiedy ścinać gałęzie?

Kwitnące drzewa i krzewy aby ponownie zakwitnąć potrzebują okresu wypoczynku. Idealne wakacje dla kwitnących drzew to nie są tropikalne klimaty, tylko siarczyste mrozy. Większość takich drzew w połowie stycznia już jest w zaawansowanej fazie przemarznięcia i są gotowe do ponownego kwitnienia, tylko nasz klimat jeszcze im na to nie pozwala.

Istnieje jednak kilka takich jak rajska jabłoń, kolkwicja chińska, magnolia, judaszowiec i tawuła, które wymagają dłuższego odpoczynku i będzie lepiej, jeśli poczekamy do końca lutego lub początku marca z eksperymentami.

Jak ścinać?

Najlepiej ścinać gałęzie w stosunkowo ciepły dzień. Jeśli nie jest to możliwe, a gałęzie są zamrożone, można zanurzyć je w ciepłej wodzie na kilka godzin.

Wybierając drzewo czy krzak poszukajmy gałęzi, które już maja nabrzmiałe, pulchne pąki. Na gałęziach będą pąki zarówno kwiatów jak i liści. Pąki kwiatowe są zwykle okrągłe i większe niż pąki liści.

Pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą ostry i czysty sekator, aby nie uszkodzić drzewa. W żadnym wypadku nie łamiemy gałęzi rękami. Obcinamy pod kątem, o centymetr wyżej od któregoś z pąków.

Pędzenie

Po obcięciu gałęzie potrzebują okresu wypoczynkowego. Zamocz je najpierw całkiem w ciepłej wodzie i daj im czas aby wchłonęły wodę. Potem włóż je do pojemn Pędzenie ka z wodą i przenieś pojemnik z dala od promieni słonecznych, w chłodne miejsce, np. do piwnicy czy łazienki.

Przykryj gałęzie luźno plastikową torbą lub spryskuj je codziennie, aby zapobiec ich wysychaniu. Sprawdzaj od czasu do czasu wodę w pojemniku i zmieniaj ją, gdy staje się mętna lub zabarwiona.

W zależności od rodzaju gałęzi i czasu cięcia, powinniśmy zobaczyć pęczniejące i otwierające się pąki w ciągu 1 do 6 tygodni. Po tym czasie można przenieść gałęzie na słoneczne i ciepłe miejsce.

Pamiętaj o tym by wymieniać wodę w pojemniku, aby dłużej cieszyć się kwitnącymi gałązkami.

kwitnące gałęzie

zdjęcia* rie world.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RiE World | Lifestyle & Entertaining Tips

A Women’s Lifestyle Magazine. Your Expert in Effortless Entertaining, Inspiring Living and all things Beautiful & Delicious!
ZOBACZ TAKŻE
John Burg – mekka dla wielbicieli burgerów
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Nie przegap naszych nowych przepisów i najciekawszych artykułów.