Jak zorganizować degustację wina w domu

jak zorganizować degustacje wina w domu 02

Wyobrażacie sobie imprezę bez podnoszących humor trunków? I nawet, jeżeli zwolennicy zdrowego odżywiania i trybu życia twierdzą, że bawić się można fajnie i bez nich, to na to też mamy argument. Naszym wybranym trunkiem jest wino, które obniża cholesterol, wspomaga działanie antyoksydantów, poprawia trawienie i wydłuża życie. 😉

Jeszcze nie jesteście do końca przekonani, że warto pić wino? Zapraszamy do przeczytania artykułu na portalu poradnikzdrowie.pl

Teraz czas przestąpić do głównego tematu naszego postu – jak zorganizować degustację wina w domu.

Z reguły słowo degustacja, kojarzy się nam z wydarzeniem zorganizowanym przez szefów kuchni i ekspertów w swojej dziedzinie skierowanym do gourmanów i znawców dobrego smaku. Szczególnie, kiedy mówi się o degustacji wina nie wyobrażamy sobie jej bez prowadzącego i wszechwiedzącego w tej dziedzinie sommeliera. Ale tak naprawdę słowo „degustacja”, będąc słowem zapożyczonym, oznacza tylko „próbować”. Cały proces polega na próbowaniu i doznawaniu różnych smaków!

jak zorganizować degustacje wina w domu 07

Powiem więcej, jestem zwolenniczką prywatnych domowych degustacji w gronie bliskich ludzi. Wtedy jesteśmy bardziej otwarci na nowe smaki, kształtujemy naszą opinię wyłącznie na naszych własnych smakowych doświadczeniach, a nie sugerujemy się opinią znawców czy ceną.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik jak zorganizować degustację wina w domu. Spodziewamy się, że będzie on bardzo przydatny.

Wino  

1. Dla początkujących miłośników wina optymalna ilość win do degustacji nie powinna przekraczać 4 – 5 butelek.

2. Sposobów na przeprowadzenie degustacji jest mnóstwo. Można degustować:

 • wina z różnych szczepów,
 • z tego samego szczepu, ale z różnych zakątków świata,
 • tej samej apelacji, ale od różnych domów winiarskich,
 • to samo wino, ale z różnych roczników.

jak zorganizować degustacje wina w domu 18

3. Kupując wino do degustacji nie musimy sugerować się ceną. Wino nie musi być drogie, żeby było dobre. Degustacja jest po to, aby odkryć i poznać różne smaki. A może akurat znajdziecie dla siebie to idealne wino, „na co dzień”.

4. Przygotuj odpowiednią ilość lampek do wina lub kieliszków. Każde wino musi być podane w czystej lampce. Organizujemy degustacje w domu, dla bliskich osób i znajomych, dlatego nie musimy dobierać kształt lampki według ustalonych reguł. Wyciągamy z kredensu, wszystko co tam mamy.

5. Jedna butelka mieści około 12 lampek degustacyjnych.

6. Podczas degustacji, lampki napełniamy winem w znacznie mniejszej ilości niż normalnie, około 60 ml.

jak zorganizować degustacje wina w domu 13

7. Podając wina do degustacji pamiętaj, iż muszą one mieć odpowiednią temperaturę (białe 10 – 12 st C, czerwone 16 – 18 st C).

8. Pamiętajmy, że musimy dać winu pooddychać. Proces „Dekantacji”, czyli przelewanie wina do karafki, coraz częściej stosuje się wyłącznie dla napowietrzenie wina. W reakcji z tlenem zwłaszcza młode, skoncentrowane i bardzo taniczne wina mogą zyskać głębszy i mocniejszy aromat. Podczas domowej degustacji nie musimy przelewać wino do karafki, wystarczy otworzyć butelkę pół godziny przed rozpoczęciem konsumpcji. Nim starsze wino tym potrzebuje mniej czasu do oddychania.

9. Nie zapomnij o podaniu do stołu dużej ilości wody.

jak zorganizować degustacje wina w domu 06

Goście 

1. Bezpośrednio przed degustacją nie pije się alkoholu i nie spożywa się ostrych potraw o intensywnym smaku. Uprzedź o tym też zaproszonych.

2. Idąc w gości zawsze ze sobą coś zabieramy, czy jakiś alkohol, słodkości itd. Umów się wcześniej ze znajomymi, żeby każdy przyniósł wino na degustację. Nie tylko zaoszczędzisz, ale i sama degustacja będzie ciekawsza. Ile ludzi tyle gustów.

jak zorganizować degustacje wina w domu 14

3. Żeby jeszcze bardziej urozmaicić wieczór, poproś gości, żeby znaleźli ciekawą informację o winie, które wybrali, o skrzepie, z którego jest wyprodukowane, o miejscowości, z której pochodzi. Wieczór będzie nie tylko smakowity, ale i poznawczy.

jak zorganizować degustacje wina w domu 08

Jedzenie 

1. Już pisałam wcześniej w poście o Warsztatach Winiarskich zorganizowanych przez RiE, że wino nie może być traktowane jako drink na imprezie. Żeby w pełni docenić smak i potencjał wina trzeba go odpowiednio skomponować z jedzeniem. Szczególnie jest to ważne dla osób, które nie przepadają zbytnio za winem. Dopasowując odpowiednio menu do wina, można przekonać nawet najbardziej niechętnych.

jak zorganizować degustacje wina w domu 15

2. Zamiast serwować obiad do, w trakcje, czy po degustacji, postaw na przekąski, smaki i deskę serów. Nie każde wino pasuje do wszystkiego. Lepiej mieć mniejsze porcje różnych smakołyków.

3. Zadbaj też o to, aby twoja deska serów, czy przekąski zawierały różne smaki: słone, słodkie, kwaśne, pikantne… i naprawdę zacznij eksperymentować.

4. Pamiętaj o pieczywie. Świeżo upieczona bagietka pasuje do każdego wina.

Czas przejść do najlepszej części naszego postu, do samej Degustacji!

jak zorganizować degustacje wina w domu 04

Degustacja 

1. Wina podaje się według ustalonej kolejności:

 • wina białe podajemy przed czerwonymi
 • wina różowe podajemy po białych, ale przed czerwonymi
 • wina lżejsze podajemy przed cięższymi
 • wina młodsze podajemy przed starszymi
 • wina wytrawne podajemy przed słodkimi
 • wina musujące podajemy przed spokojnymi

jak zorganizować degustacje wina w domu 17

2. Zasady degustacji wina opierają się na trzech zmysłach: wzroku, węchu i smaku. W czasie degustacji określamy i rozpoznajemy kolor, zapach i smak wina. Określamy, w miarę precyzyjnie, kolor: np. „czerwony” może jeszcze mało mówić, ale „głęboki rubin” już więcej. Zapach: intensywny, lekki, kwiatowy, owocowy, korzenny, wiśnia, porzeczka, akacja, kawa itd. Smak: kwasowość, słodycz, gorycz, lekkie, głębokie, aksamitne, cienkie, wodniste, bogate itd.

3. Analiza wina przebiega w trzech etapach zwanych: atak, środek i finisz.

4. Między kolejnymi winami przepłucz usta wodą, przegryź kawałkiem bagietki, lub odśwież smak chłodzącym sorbetem.

jak zorganizować degustacje wina w domu 11

Uwaga! Określanie zapachu, smaku, a nawet koloru, jest aktem w 100% subiektywnym. Nie ma przecież sensu zaprzeczać czyjejś percepcji. W ocenie wina Twoja opina jest bezdyskusyjna!

Spodziewamy się, że nasz mały poradnik Wam się przyda. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was Kartę Degustacyjną do pobrania.

KARTA DEGUSTACYJNA DO POBRANIA

Życzymy udanej i smakowitej degustacji i zachęcamy do zapisania się do naszego Newslettera, który startuje od stycznia 2016.

 

TYLKO DLA SUBSKRYBENTÓW NEWSLETTERA

co miesiąc dostęp do ekskluzywnych artykułów, przepisów, DIY i backstagów z naszych imprez i stylizacji. 


jak zorganizować degustacje wina w domu 16

zdjęcia* RiE

1 Komentarz

 • Karolina says:

  Prześliczne zdjęcia 🙂 ale z moją 0 znajomością win raczej nie zorganizuje degustacji 😛 

  Za to niedawno robiłam degustacje herbat, kipiłam kilka takich droższych nawet od wielu dobrych win i wybrałam sobie jedną najlepszą którą będę pić, odziwo większość była mało smaczna 😛 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *