Iwona Cichosz – “Migająca” Miss Świata

Marzyć to jedno. Mieć odwagę spełniać marzenia, to dużo trudniejsza rzecz. Jak często, zamiast spróbować zmierzyć się z wyzwaniem, w głowie mnożymy argumenty przeciw? Bo na pewno się nie uda, bo jestem za słaba, bo…

Rzadko oglądam telewizję, jednak w ten marcowy, piątkowy wieczór zrobiłam wyjątek. Na parkiecie programu „Taniec z Gwiazdami”, pojawiła się dziewczyna, która przyszła spełnić swoje wielkie marzenie. Iwona Cichosz, Miss Świat Głuchych, udowodniła, że muzykę ma się w sercu, a „niemożliwe” istnieje tylko w naszych głowach. Niezwykła pewność siebie, jak bije od tej dziewczyny, robi na mnie ogromne wrażenie. Natomiast zaufanie i więź, która powstała między tancerzami, zaowocowały przepięknym występem, który potwierdza, że warto marzyć i mieć odwagę te marzenia spełniać. Iwona nie ukrywa, że od pierwszej edycji programu, chciała wziąć w nim udział. Miałam ogromną przyjemność zadać Iwonie kilka pytań, tuż przed jej tanecznym debiutem.

Iwona Cichosz Migająca Miss Świata 01

Na co dzień pracujesz w Migam.pl. Czym zajmuje się firma i jakie są strategiczne cele Waszej działalności?

Firma Migam.pl stworzyła aplikacje “Tłumacz Migam”, która umożliwia komunikację między głuchą a słyszącą osobą za pomocą tłumacza języka migowego online. W firmie pracuje ponad 20 osób, w tym 4 Głuchych. Naszym głównym celem jest doprowadzić do tego, aby Głusi mogli żyć normalnie na co dzień bez barier komunikacyjnych. Poza głównym celem, działamy również w innych obszarach m.in. niwelowanie wysokiego poziomu bezrobotności dzięki projektowi pracadlagluchych.org, współpracujemy również z politykami, profesorami różnych uczelni nad nowelizacją/zmian w ustawach dotyczących osób Głuchych. To tylko nieliczne cele naszej firmy.

Z twoich obserwacji: czy zainteresowanie językiem migowym wśród słyszących rośnie na przestrzeni ostatnich lat?

O tak, szczególnie ostatnie 5-10 lat (tak około). Myślę, że kiedy Polska dołączyła do UE, to poziom tolerancji wobec inności rośnie pomalutku. Teraz już nikt nie patrzy dziwnie na mnie, kiedy migam z kimś. Widzę, że każdego dnia Polski Język Migowy staje się coraz bardziej popularny.

Iwona Cichosz Migająca Miss Świata 03

Wzięłaś udział w konkursie piękności i zdobyłaś tytuł „Miss Świata Głuchych”. Gdzieś przeczytałam, że był to dla Ciebie swego rodzaju test. Co w ten sposób chciałaś sprawdzić lub sobie udowodnić?

Parę miesięcy później po wygranej mam szansę na to spojrzeć z dystansu. Myślę, że chciałam udowodnić sobie i innym, że tytuł można zdobyć nie tylko samą urodą, ale i czymś więcej. Więcej, mam na myśli, inteligencję, poglądy, znajomość pewnych spraw. Muszę przyznać, że na wyborach Miss Deaf International były ładniejsze dziewczyny ode mnie. Poza tym cały ten wyjazd do USA na wybory traktowałam też jako jedną wielką przygodę, ponieważ po konkursie podróżowałam sama po USA. Do końca życia zapamiętam te piękne chwile podróży w pojedynkę, które pozwoliły mi zajrzeć w głąb siebie i poznać siebie bardziej.

Jesteś kobietą, która nie boi się wyzwań. Czy udział w programie „Taniec z Gwiazdami” traktujesz jako jedno z nich?

Udział w programie Taniec z Gwiazdami to przede wszystkim spełnienie moich marzeń, jeszcze z czasów, kiedy byłam nastolatką. Jednak prawda jest taka, że to moje kolejne duże wyzwanie. Nigdy nie sprawdziłam siebie na tym polu, czyli taniec i telewizja. To będzie dla mnie coś nowego i ekscytującego! Całe życie zawsze stawiałam sobie wysoką poprzeczkę, dążyłam do przodu i do przodu. Raz spróbowałam się zatrzymać, ale wytrzymałam tylko 3 miesiące. Widocznie muszę cały czas coś robić.

Iwona Cichosz Migająca Miss Świata 05

Nasze czytelniczki poszukują informacji o tym jak stać się najlepszą wersją siebie. Powiedz nam proszę w jaki sposób dbasz o urodę, ciało i umysł? Czy masz swoje sprawdzone sposoby?

Na moje ciało najlepszy jest peeling – 1-2 razy w tygodniu. Pozostałości po porannej kawie (fusy) łączę z żelem i pod prysznicem masuję całe ciało. Spłukuję a potem nakładam jakikolwiek balsam/masło do ciała. Lubię testować różne kosmetyki, rzadko stosuję jeden przez bardzo długi czas.  Staram się też dbać o moje kręcone włosy, nawilżając je maską do włosów (ostatnio używam OSMO), potem delikatnie wklepuje kremem do kręconych włosów.  Nigdy nie kładę się spać bez demakijażu, jest to czynność obowiązkowa przed snem.

Podobnież jak się posiada odpowiednią motywację i samodyscyplinę to można góry przenosić. Ciekawa jestem, co  Ciebie najbardziej motywuje do działania?

Nie zastanawiam się nad tym co mnie motywuję itd. Wyznaję zasadę, że żyję tu i teraz. Więc jeśli jest coś na czym mi zależy, to po prostu podejmuję różne działania by ten cel osiągnąć. Życie mnie nauczyło, że cierpliwością, systematycznością i gotowością na porażki można osiągnąć wszystko. Najważniejsze  w tym wszystkim  jest być szczerym wobec siebie.

Iwona Cichosz Migająca Miss Świata 09

Jakie wyzwania przed Tobą w tym roku?

“Taniec z Gwiazdami” to moje największe wyzwanie na ten rok pod różnymi względami m.in. jak długo moje ciało da radę wytrzymać treningi. Kolejnym wyzwaniem będzie dla mnie też pogodzić to wszystko z życiem prywatnym i zawodowym.

Czego możemy Ci życzyć na koniec naszej rozmowy?

Tego, żebym nigdy nie traciła wiary w siebie i w ludzi. Pogody ducha, otwartości i ciągłego dążenia do spełnienia kolejnych marzeń.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *